Bursa Escort
Bugun...


Osman Nazif


facebook-paylasBATICI GENÇ KURTLAR
Tarih: 21-10-2015 16:17:00 Güncelleme: 21-10-2015 16:17:00


 

“Sibirya Eğitimi” adıyla Türkçeye çevrilen bir sinema filminde anlatılan bir hikayede açlık ve kış şartlarıyla mücadele eden bir kurt sürüsünden ayrılarak insanlarla yaşamak isteyen genç kurta sürünün lideri olan yaşlı kurt engel olamaz. Yıllar sonra insanlarla ava çıkan genç kurt yaralı avın yanına gittiğinde onun yaşlı kurt olduğunu görür ve utanır. Yaşlı kurt ise ona “mutlu bir şekilde ölüyorum çünkü hayatımı bir kurt olarak geçirdim ama sen ne kurtların dünyasına ne de insanların dünyasına aitsin , açlık gelip geçicidir ama kaybettiğin şeref asla geri gelmez” der.

Her şeyiyle doğulu olan ve bu değerleriyle birlikte büyük medeniyetler inşa eden milletimizin  bugünkü halini anımsattı bana bu hikaye. Bir zamanların kurt sürüsünden ayrılan genç kurtların, dönüştüğü ve dönüştürdüğü av köpekleriyle dolu bir millet. Cemil Meriç’in Müstağripler diye hitap ettiği bu genç kurtların dönüştürdüğü bugünün neslini Cengiz Aytmatov Mankurtlar olarak tasvir etmiştir.

Müstağripler olarak adlandırılan zamanın aydın geçinenleri kendi değerlerine sırtını dönerek yüzünü batıya çevirmiş, ancak batıyı okumak yerine orada yaşanan hayata öykünmüşlerdir. Ve bu hayranlıklarını çağdaşlık adıyla süsleyerek bu topraklarda yaşayan insanları aşağılamış bunun karşısında batıyı yücelterek kendisini de yücelttiğini zannetmiştir. Hüküm sürdükleri dönemin siyasi ideolojisi de aynı yönde olduğundan o zamanlar el üstünde tutulan bu zevatlar karşılaştıkları en ufak direnci gericilik olarak yaftalayıp mahkum ettirmişlerdir. Batıdan kopyalayıp getirdikleri ideolojilere saplantı halinde bağlı olan bu kesimi gerici diye yaftaladıkları Necip Fazıl “fikrin fahişesi” olarak isimlendirmiştir.

Günümüzde ise geçmişin bu çalışmasının ürünü olarak önümüzde bulunan ”Mankurtlaşmış”  köşe yazarları bu tabirden fikri çıkartarak geri kalanıyla kalem oynatmaya devam etmektedirler. Bunun sebebi elbette ki atalarının düşman olduğu ve yabancılaştırmayı başaramadığı zamanının gerici yaftasıyla ötelenmiş zihniyetinin bugün öz yurdunda söz sahibi olması yüzündendir. Bunun en açık örneği kendi ülkesini batıya şikayet edecek kadar şaşırmış olmalarından bellidir. Yine bu dönemin önemli siyasilerinden biri olması gereken bir liderin “kendimizi batıya anlatmakta zorlanıyoruz” diyerek ülkesinde iktidar beklemesi nasıl bir zihin kaybına uğradıklarının en açık örneğidir.

Kendilerini batı putunun karşısında bu kadar aciz hisseden bu zihniyetin şarklı olan tek yönleri kurnazlıklarıdır. Batının ilim ve teknikte geldikleri noktayı örnekleyerek haklılıklarını savunan bu zevatlar bizlere batıdan bu minvalde en ufak bir şey getirmemişlerdir. Bu yüzdendir ki itiraz batıdan gelen yaşam tarzınadır ilmine değil. İtiraz bize dayatılmak istenen “çağdaş batı” “az gelişmiş doğu” söyleminedir. İlim ve teknikte batının gerisinde kalmış olan doğu, insanlıkta batıdan çok daha ileridedir. Onlar tarafından, hem de sahip oldukları teknolojiyle sömürülen ve hatta katledilen doğu insanlığını kaybetmemiştir. Kendi kurdukları örgütlerle bu algıyı kırmaya çalışsalar da doğu kaybetmeyecektir.

Ülkemizin ayağa kalkmasından ve teknik alanda gelişmeler göstermesinden rahatsızlık duyanlar ve onların yerli işbirlikçileri yıllarca batı tarafından zihinleri kuşatılmış, özgüvenleri ellerinden alınmış ne doğulu kalabilmiş ne de batılı olabilmiş genç kurtlardır. Bu genç kurtların ürettiği yunan mitolojisindeki Sentorlar kıvamındaki yeni nesli bir dahaki yazıya saklayarak sözü bu toprakların en değerli fikir adamlarından olan üstad Cemil Meriç’e bırakıyorum.

“Bir biz vardık cihanda, bir de küffar...

Zafer sabahlarını kovalayan bozgun akşamları. İhtiyar dev, mazideki ihtişamından utanır oldu. Sonra utanç, unutkanlığa bıraktı yerini, "Ben Avrupalıyım" demeğe başladı, "Asya bir cüzzamlılar diyarıdır."

Avrupalı dostları, acıyarak baktılar ihtiyara, ve kulağına: "Hayır delikanlı", diye fısıldadılar, "sen bir az–gelişmişsin."

Ve Hıristiyan Batı’nın göğsümüze iliştirdiği bu idam yaftasını, bir "nisân-i zîşân" gibi gururla benimsedi aydınlarımız.” (Bu Ülke - Cemil Meriç)


 

OSMAN NAZİF

 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kemal Kılıçdaroğlu Konvoyuna Silahlı saldırı
  Kemal Kılıçdaroğlu Konvoyuna Silahlı saldırı
 • Kemal Kılıçdaroğlu Rize'de
  Kemal Kılıçdaroğlu Rize'de
 • Ümit Özdağ Rizede
  Ümit Özdağ Rizede
 • Artvin Cerrahtepe Müdahale
  Artvin Cerrahtepe Müdahale
 • Osman Turan Bozacı Cenazesi
  Osman Turan Bozacı Cenazesi
 • AKP Rize 10 Numara Projeler
  AKP Rize 10 Numara Projeler
 1. Kemal Kılıçdaroğlu Konvoyuna Silahlı saldırı
 2. Kemal Kılıçdaroğlu Rize'de
 3. Ümit Özdağ Rizede
 4. Artvin Cerrahtepe Müdahale
 5. Osman Turan Bozacı Cenazesi
 6. AKP Rize 10 Numara Projeler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Köksal baba
  Köksal baba
 • Rizespor Galatasaray maçı sonrası soyunma odası
  Rizespor Galatasaray maçı sonrası soyunma odası
 • Suruç Terör Saldırısı Kameralarda
  Suruç Terör Saldırısı Kameralarda
 • MHP Seçim Şarkıları , Ahmet Şafak
  MHP Seçim Şarkıları , Ahmet Şafak
 • Oyları MHP'ye yolliyalum Uşaklar, MHP Seçim Şarkıları
  Oyları MHP'ye yolliyalum Uşaklar, MHP Seçim Şarkıları
 • Atatürk'üz Mustafa'yız
  Atatürk'üz Mustafa'yız
 1. Köksal baba
 2. Rizespor Galatasaray maçı sonrası soyunma odası
 3. Suruç Terör Saldırısı Kameralarda
 4. MHP Seçim Şarkıları , Ahmet Şafak
 5. Oyları MHP'ye yolliyalum Uşaklar, MHP Seçim Şarkıları
 6. Atatürk'üz Mustafa'yız
VİDEO GALERİ
YUKARI